GERMANY - MarburgOnline: VirtualExchange 2021 - MO:VE 2021

Illustration photo: Brooke Cagle, Unsplash.com
Pondělí 9. srpen 2021, 9:09 – Text: -sp-

“MarburgOnline: VirtualExchange 2021 - MO:VE 2021” will be offered again, next semester (Winter Term/Wintersemester 2021/2022)

In the summer term 2021, 114 students (BA and MA) from 12 different countries took the chance and studied online at Philipps-Universität Marburg.

Since traveling is still restricted, MO:VE 2021 is a great opportunity to take courses at Philipps-Universität Marburg and improve intercultural competences without the need to go abroad.

Participants can

• Take online-classes in various subjects
  • Attend our virtual Orientation Program for international students
  • Take online German language classes
  • Get credits and a Transcript of Records
  • Work with German and international students

MO:VE 2021 is free of charge for partner universities.

Partner universities can nominate up to 5 students. UP students who are interested to be nominated, please contact Ms. Stepanka Pridalova at stepanka.pridalova@upol.cz (please state "MO:VE 2021" in the subject of the e-mail.)

Nomination dedaline: August 27th, 2021
Registration deadline: August 31st, 2021

The basic information can be found in the document below. All the details are available on: https://www.uni-marburg.de/marburg-online-virtual-exchange.