Kapela Ozembóch vzdala lidovou písní hold Moravě, kolegům i studentům

Zleva: Vladimír Severa, Hana Přichystalová a Roman Kubínek
Foto: archiv PřF
Úterý 16. březen 2021, 11:00 – Text: Šárka Chovancová

Více než tisíc pět set zhlédnutí na YouTube už má za několik dní po zveřejnění na svém kontě lidová píseň Moravo moje, kterou na začátku března nahrála kapela Ozembóch složená z akademiků působících na přírodovědecké fakultě a rektorátu UP. Písní skupina vzdala hold krásám Moravy, kolegům i studentům, kteří zvládají své pracovní či studijní úkoly i v nelehké době pandemie koronaviru. Autorkou textu písně je česká spisovatelka a publicistka Jaroslava Pechová.

„Chtěli jsme lidem pozvednout náladu v této mizerné době poznamenané pandemií a před nastávajícím jarem a létem jim připomenout krásy Moravy. Myslím, že by skladba mohla udělat radost také akademikům a zaměstnancům. Jsme ve válce s covidem-19 a vědci z Univerzity Palackého vyvíjejí nanotextilie, testy na detekci viru či popisují působení antivirotik i virů samotných. Jsme v tom opravdu dobří, ale musíme také myslet na pozvednutí ducha. Naší písní jsme k tomu chtěli aspoň trochu přispět,“ uvedl Roman Kubínek z katedry experimentální fyziky přírodovědecké fakulty, který v kapele Ozembóch hraje na housle.

Trio muzikantů kapely Ozembóch doplňuje Hana Přichystalová (kytara) z rektorátu Univerzity Palackého a Vladimír Severa z Kabinetu cizích jazyků přírodovědecké fakulty, který zvládá hrát na klasickou basovou kytaru, basové ukulele, klasické ukulele a hudební nástroj ozembouch, podle kterého si kapela dala název. Všichni tři členové zároveň zpívají a svými hlasy se v písních doplňují. „Dá se tedy říci, že jsme kapelou univerzitní. Čas od času také na akcích Univerzity Palackého hrajeme písničky z našeho bohatého playlistu,“ podotkl Roman Kubínek.

Členové kapely Ozembóch mají zálibu v lidových písničkách, přes folkrockové skladby Fleretu, Čechomoru, Vlasty Redla až po písničky z východního Slovenska. Hana Přichystalová má v oblibě také slovenské písničky a na YouTube ji před časem zaujala lidová píseň Slovensko moje, ze které se stala téměř neoficiální hymna. „Hanu nadchl náboj hrdosti a uvědomění, který mají podle mě Slováci mnohem větší než my. Ústřední písní filmu „Sviňa“ o vraždě novináře Kuciaka se stala verze této písně nazpívaná kapelou Hrdza,“ řekl Roman Kubínek.

V pondělí 22. února proto přišla Hana Přichystalová s nečekaným nápadem nahrát s kapelou Ozembóch obdobnou píseň, která bude věnována Moravě. Text na „zakázku“ obratem dodala Jaroslava Pechová, kamarádka členů kapely, kteří upravili melodii lidové písně a samotná píseň Moravo moje byla nahrána do pátku 5. března. Poté autoři její první verzi umístili na YouTube, kde píseň doprovázejí fotografie z malebných míst Moravy. „Chystáme se ještě do nahrávacího studia ve Velkém Týnci, kde chceme zajistit profesionální technickou kvalitu nahrávky," dodal Kubínek.