Kulatý stůl na přírodovědecké fakultě byl letos zaměřen na kyberšikanu

Foto: Jana Slezáková
Pondělí 24. duben 2023, 14:16 – Text: Šárka Chovancová

Počty případů kyberšikany a dalších rizikových jevů ve školách v posledních letech stále rostou. Letošní téma Kulatého stolu se proto týkalo aktuálních trendů v kybernetické kriminalitě se zaměřením na děti. Přednášku pro budoucí učitele přírodovědných předmětů, pedagogické pracovníky z didaktických oborů a učitele středních škol připravil Kamil Kopecký, zakladatel Centra prevence rizikové komunikace na pedagogické fakultě a vedoucí projektu E-Bezpečí.

„Kyberšikana je druh šikany využívající informační a komunikační technologie. Dozvěděli jsme se, že mezi kyberšikanu řadíme projevy tradiční psychické šikany posílené využitím ICT, flaming, happy slapping, sexting či kyberstalking. Z dalších hrozeb lektor zmínil verbální agresi, sharenting a nebezpečné výzvy jako jsou dangerous challenges. Zde se rozpoutala bouřlivá diskuse, zdali má rodič právo sdílet na sociálních sítích fotografie nebo videa svých dětí,“ uvedla Jana Slezáková z katedry experimentální fyziky.

Přednáška poukázala také na konkrétní případy kyberšikany, které se řešily přímo na olomouckých základních školách. „Uveden byl příklad šestnáctileté dívky, která se rozešla s přítelem. Ten ji následně společně s kamarády deptal formou zpráv, v nichž dívku naváděl k sebepoškozování. Dalším příkladem byl čtrnáctiletý chlapec, který psal na linku E-Bezpečí, jak má vyřešit situaci, kdy si s kamarádem prohodili intimní fotky (nudesky) a kamarád začal jeho fotku rozesílat spolužákům, bratrovi i rodičům,“ dodala Jana Slezáková.

Mezi nejčastější příčiny dětské kyberšikany podle Kamila Kopeckého patří pomsta, nuda či skupinový tlak. Podle něj jsou velmi rizikové výzvy (challenge) nabádající děti  k nebezpečnému chování, které uživatelům na internetu může způsobit vážnou zdravotní újmu. Tyto výzvy uživatele nutí k zapojování se do nebezpečných úkolů, u jejichž plnění se uživatelé fotí či natáčejí. Výsledek poté sdílejí a motivují tak další online diváky k zapojení. „V přednášce byla popsána výzva k nalévání alkoholu do očí (Eyeballing Challenge) nebo vysvětlena výzva Salt and Ice Challenge, ve které si dítě či dospívající posype část těla solí a položí na ni led,“ doplnila Jana Slezáková.

Závěr besedy přinesl zajímavou diskusi a zamyšlení přítomných učitelů a studentů. „Mnoho učitelů neví, jak kyberšikanu řešit, jak ji uchopit nebo jak se zachovat. Chtějí pomoci, ale nemají dostatek informací na koho se obrátit. Pan docent Kopecký se proto snaží realizovat semináře, workshopy, besedy pro pedagogy, rodiče i děti. Kromě toho však také řadu let spolupracuje například s MŠMT, MVČR, je externím poradcem Policie ČR, NCOZ a externím poradcem Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. Aktuálně spolupracuje se společnostmi O2, Vodafone, Avast, Microsoft, Google, Meta (provozovatel Facebooku a Instagramu) a celou řadou dalších firem “ upřesnila Jana Slezáková.

Kulatý stůl je na podzim tradičně pořádán v rámci řešení rozvojového projektu MŠMT s názvem Moderní trendy ve vzdělávání v pregraduální přípravě budoucích pedagogických pracovníků na Univerzitě Palackého v Olomouci. Letos se ho zúčastnilo 54 účastníků.