Letní škola Badatele nabídla nejen přírodovědná témata, ale i hry a soutěže

Fotogalerie: Ota Blahoušek a Jiří Kvita
Pátek 19. srpen 2022, 13:48 – Text: Šárka Chovancová

Přírodovědecká fakulta hostila šestatřicet studentů středních škol z České republiky i ze Slovenska, kteří se zúčastnili Letní školy Badatele. Během pobytu se studenti věnovali nejen přírodovědným tématům, ale zapojili se také do celotýdenního projektu, vědomostních soutěží či šifrovací hry.

„Moje první zkušenost s letní školou byla prostřednictvím projektu Badatel, o kterém jsem se dozvěděl na webových stránkách přírodovědecké fakulty. Program byl velmi pestrý a dobře naplánovaný. Byl jsem celý den zaměstnaný a nikdy jsem se nenudil. Jeden večer jsme také otevřeně diskutovali o studiu na vysoké škole, což mě velmi potěšilo, uvedl Jakub Jančo z Gymnázia Jozefa Miloslava Hurbana v Čadci.

Studenti si mohli rozšířit vědomosti v oblasti kvantových počítačů, zpracování dat, fyziologie rostlin či organické a analytické chemie. Dozvěděli se také, jak se analyzují materiály rentgenovými metodami, jak lze využít lokalizační data mobilních operátorů, jak užitečné mohou být včely a jejich produkty v biochemické laboratoři nebo co jsou to přírodní rizikové procesy v České republice a jak ovlivňují život obyvatel.

Na programu Letní školy Badatele se podílelo devatenáct odborníků z přírodovědecké fakulty. Jedním z nich byla i Jitka Prachařová z katedry biofyziky, která se ve své přednášce zaměřila na DNA jako cíli některých protinádorových léčiv. „Ačkoli se přednáška konala ve večerních hodinách, studenti byli pozorní, téma je zřejmě zaujalo. Po prezentaci následovala diskuze, kdy jsem odpovídala na dotazy studentů. Mile mě překvapily jejich znalosti a ochota diskutovat. Přednášet takové skupině posluchačů je pro mě velmi naplňující.“

Součástí programu byla komentovaná prohlídka Olomouce, exkurze do Zbrašovských aragonitových jeskyní, návštěva Hranické propasti, šifrovací hra, vědomostní soutěž, grilování nebo celotýdenní projekt. „Zadání navazovalo na loňské osídlování Marsu. Týmy letos dostaly za úkol navrhnout a zkonstruovat přistávací modul pro astronauta Eggstronga, který měl zajistit hladké přistání z nejvyššího patra přírodovědecké fakulty. Studenti byli rozděleni do šesti týmů a soutěžili o ceny od našich sponzorů - SSI Schäfer Systems International s.r.o, CIDEM Hranice a.s., divize CETRIS a Thermo Fisher Scientific. Děkujeme všem účastníkům, přednášejícím, organizátorům, sponzorům a Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci,“ řekla Ludmila Včelařová z Laboratoře růstových regulátorů, která se na organizaci podílela.

Podle ohlasů samotných studentů šlo o úžasný týden. „Před prázdninami jsem vůbec netušil, jaké jsou letní školy. Spojují příjemné s užitečným. Dozvíme se spoustu nových poznatků, poznáváme úžasná místa a lidi prostřednictvím různých výletů, soutěží a aktivit. S letní školou jsem byl maximálně spokojený a doufám, že se jí zúčastním i příští rok,“ dodal Jakub Jančo.