Nezapomenutelnou atmosféru promocí zažilo dalších 146 absolventů

Proděkan Ondřej Bábek, foto: Šárka Chovancová
Neděle 11. listopad 2018, 13:55 – Text: Šárka Chovancová

Úsměvy, nepopsatelné emoce, dojetí i pocit štěstí a dobře odvedené práce. Takové byly páteční promoce na přírodovědecké fakultě. K pedelskému žezlu postupně vztáhlo ruku k přísaze 146 absolventů bakalářských a navazujících magisterských oborů.

„Dnešní promoce se opět vydařily, atmosféra byla velmi příjemná a přátelská. Chtěl bych vyzdvihnout děkovné proslovy absolventů. Myslím, že můžeme být na naše absolventy pyšní a hrdí. Určitě budou důstojně reprezentovat naši alma mater. Přeji jim vše nejlepší do budoucna," uvedl prorektor Jaromír Fiurášek, který zastupoval rektora univerzity u magisterských promocí.

Ukončení jedné důležité životní etapy a zahájení nové zmínil v děkovné řeči i absolvent oboru Biologie-geografie Michal Mikulec, který zároveň poděkoval za podporu nejen rodičům a učitelům, ale i studijnímu oddělení. „Doufám, že jsem nikoho neopomenul, kdo nám se studiem pomáhal. Byla to pro mě velká čest, číst děkovnou řeč. Teď, když už je slavnostní ceremoniál za námi, jsem mnohem klidnější," dodal.

Klid a důstojnost vyzařovala z proděkana pro doktorské studium Ondřeje Bábka, který se na promocích ujal role promotora. „Pro mnohé jsou promoce důležitou chvílí ukončení jedné etapy jejich života. Do dalšího osobního i profesního života jim přeji hodně štěstí. Každá škola by se měla starat o to, aby její absolventi byli kvalitní a bylo jich co nejvíce. Dnes je ta chvíle, kdy si to nejvíce uvědomujeme," uzavřel proděkan Bábek.

Slovo promoce pochází z latinského promotio, což znamená povýšení. Po zaznění státní hymny děkan představí všechny absolventy rektorovi nebo jeho zástupci a s jeho souhlasem promoce může začít. Promotor přečte slib, který pak absolventi stvrdí položením ruky na univerzitní žezlo se slovy "Slibuji". Celou promoci uzavírá studentská hymna Gaudeamus Igitur.