Nová mapová aplikace nabízí zajímavé okruhy pro běžce i chodce v okolí PřF

Foto: Jakub Koníček
Neděle 13. říjen 2019, 8:00 – Text: Šárka Chovancová

Osm zajímavých běžeckých a pěších okruhových tras v okolí přírodovědecké fakulty, které byly tematicky pojmenovány podle oborů či olomouckých zajímavostí, najdete v nové mapové aplikaci z dílny absolventa přírodovědecké fakulty Martina Gabryše a studentů geoinformatiky a kartografie Jakuba Koníčka a Radka Barvíře. Aplikace je určena pro studenty, zaměstnance i širokou veřejnost.

„V loňském roce jsem začal pracovat na projektu Cyklookruhy, ve kterém vytvářím okruhové trasy především pro cykloturistiku, které jsou prezentovány formou tištěných map, mapových aplikací a webových stránek. Napadlo mě, že bych mohl něco podobného udělat i na fakultě, tak jsem se přihlásil do soutěže Hýčkejte svou Přírodu. Sepsal jsem projekt, zpracoval tištěnou mapu, aplikaci a web, o který fakulta nakonec projevila zájem,“ uvedl Martin Gabryš.

Cílem projektu bylo vytvoření pěších a běžeckých okruhových tras, které začínají a končí ve společném bodě u přírodovědecké fakulty. Trasy jsou dlouhé 2,5 až 12 km. V menu najdete jak tematicky zaměřené okruhy podle jednotlivých oborů Matematika a informatika, Fyzika, Chemie, Biologie a ekologie, Vědy o Zemi, Pevnost poznání a Vědecká centra, tak takzvané olomoucké bonusy, do kterých jsou zahrnuty parky, památky či náměstí.

„Společně s Radkem Barvířem, se kterým každý týden organizujeme běhání od katedry geoinformatiky, jsme vymysleli tematicky zaměřené okruhy, které jsou podle našich běžeckých zkušeností těmi nejlepšími v Olomouci. Po zdigitalizování a vytvoření popisu jednotlivých tras jsem dal projektu grafickou podobu ve formě posteru a Martin Gabryš doladil mapovou aplikaci,“ doplnil Jakub Koníček.

Aplikaci lze používat na počítači i mobilním telefonu. Trasy nejsou vyznačeny v terénu, proto je vhodné si prostřednictvím aplikace vytisknout vlastní mapu nebo využít funkci určení polohy. „S vyladěním aplikace mi pomáhal Matyáš Černohous z katedry informatiky, kterému tímto děkuji,“ dodal Martin Gabryš. V rámci projektu byl vytvořen tištěný produkt, který najdete u vstupu přírodovědecké fakulty. Více ZDE

Zpět