Pevnost poznání: Přijďte se o víkendu podívat na rostliny jinýma očima

Ilustrační foto: Adam Mráček
Středa 26. květen 2021, 8:00 – Text: Martina Vysloužilová

Ochrana přírody je hlavním tématem třídenní akce, která se uskuteční v Pevnosti poznání Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého nadcházející víkend 28. až 30. května. Pořadatelé zvou na inspirativní komentované procházky po rozkvetlých olomouckých parcích a zahradách, zajímavé workshopy a výstavy nebo křest nové publikace o geneticky upravovaných potravinách.

Hlavní roli hrají rostliny – jako zdroj potravy po lidi i zvířata, léčivé prostředky nebo biotop pro klidný život mnoha živočišných druhů. „Pro malé i velké návštěvníky máme připraveny dvě procházky do Michalského stromořadí a jednu do botanické zahrady. V prvním případě se příchozí dozvědí, jací živočichové žijí v městských parcích a jak důležité je prostředí, které jim tam člověk vytváří – od skladby stromů až po sečení trávy. Vycházka do botanické zahrady bude zmapováním kvetoucích travin, keřů a stromů,“ zve veřejnost programový ředitel Pevnosti poznání Roman Chvátal.

Kromě výletů do městské zeleně čeká návštěvníky třeba křest zajímavé knihy Zachrání GMO planetu?, která osvětluje mýty a rozšířené představy o geneticky upravovaných organismech. V programu je i výstava o původních rostlinných druzích, které pomáhaly lidstvu přežít dlouhé generace a nyní je vytěsňují vyšlechtěné odrůdy. Přednáška Rostlinné invaze upozorňuje na sílící nebezpečí, které představují pro naši původní flóru rostliny zavlečené z jiných koutů světa. Celodenní workshop o vztazích mezi rostlinami a houbami zve v pátek i sobotu do Laudonova sálu na zajímavý interaktivní program.

Pro školáky připravilo přerovské Středisko volného času Atlas a Bios na páteční dopoledne přednášky o fenoménu lužního lesa, chovu králíků a léčivých rostlinách.

Více informací a přesné časy jednotlivých akcí najdete zde.