Přijďte se seznámit se základními principy udržitelnosti

Grafika: Žurnál UP
Pondělí 8. listopad 2021, 12:37 – Text: Michal Zych

Zajímá vás, jak může přispět k udržitelnému rozvoji a společenské odpovědnosti univerzita? A víte, čeho všeho se udržitelný rozvoj vlastně týká? Přijďte si to na vlastní kůži vyzkoušet v úterý 23. listopadu, kdy si během odpoledne budete moci zahrát strategickou karetní hru nebo sestavit hlavolam, půvdně plánovaný večerní hospodský kvíz se z důvodu epidemické situace ruší.

Principy udržitelného rozvoje jsou důležité jak celosvětově, tak lokálně a současné směřování UP z nich přímo vychází. Udržitelná univerzita proto ve spolupráci s Charitou ČR připravila na 23. listopadu několik akcí, na nichž se zájemci principy udržitelnosti seznámí.

„Chceme zábavnou formou ukázat, že udržitelnost nemusí být nuda a že se týká každého z nás,“ zve všechny Zuzana Huňková, koordinátorka udržitelného rozvoje UP.

Během úterního odpoledne, v čase od 14 do 17 hodin, bude v Pevnosti poznání připraveno několik vzdělávacích her a soutěží. Jednou z nich bude strategická karetní hra 2030, která simuluje reálný svět. Úkolem hráčů je úspěšně překonat všechny překážky, jako jsou přírodní katastrofy nebo omezené zdroje, a naplnit přitom do roku 2030 některé z cílů. Pomohou jim v tom inovace a vědecký pokrok, dobročinné sbírky nebo granty. Kromě této hry se budou návštěvníci moci pokusit o složení 1,5 × 1,5 m velkého hlavolamu. Ti úspěšní můžou vyhrát bezdrátová sluchátka. Aktuality najdete na facebookové události.

POZOR: Udržitelný hospodský kvíz se bohužel vzhledem k aktuální epidemické situaci ruší! Těšíme se na vás na odpoledním programu.

Od 19 hodin se potom bude v blízké Kozlovně konat Udržitelný hospodský kvíz. Hodit se budou znalosti zeměpisu a zejména problémů, které sužují lidi po celém světě a které mají Cíle udržitelného rozvoje pomoci vyřešit. Maximálně šestičlenné týmy se můžou hlásit na e-mail Zuzaně Huňkové (zuzana.hunkova@upol.cz). Na nejúspěšnější týmy čekají zajímavé ceny, mezi kterými nebudou chybět deskovky, karetní hry, set pro udržitelného občana nebo balíček z UPointu. Své spoluhráče pozvěte také na facebooku.

Všechny akce jsou zdarma. Akce je realizována v rámci projektu Labyrint 2030 financovaného v rámci ZRS ČR.

Na UP právě vzniká zcela nová Strategie udržitelného rozvoje UP. Ta je – mimo jiné – založena právě na 17 Cílech udržitelného rozvoje. V roce je 2015 přijaly všechny členské státy OSN s cílem vyřešit globální ekonomické, sociální a environmentální problémy. Netýkají se tudíž jen odpadů, energií nebo hospodaření s vodou – snahou je také dosáhnout rovných příležitostí pro všechny, eliminovat chudobu nebo umožnit všem kvalitní vzdělávání.