Přírodovědecká fakulta má po rekonstrukci nově vybavenou studovnu

Nová studovna PřF
Foto: Šárka Chovancová, foto v textu Jan Mléčka
čtvrtek 2. srpen 2018, 8:00 – Text: Šárka Chovancová

Prales s mohutnými stromy připomíná svým vzhledem studovna přírodovědecké fakulty, jejíž interiér v předchozích týdnech zrekonstruovali řemeslníci pod dohledem architekta Jana Mléčky. Vedení fakulty se rozhodlo studovnu modernizovat a dát jí přívětivější podobu kvůli špatným akustickým podmínkám a jejímu členění, které nebylo ideální a snižovalo kvalitu komunikace mezi studenty.

„Budova přírodovědecké fakulty jako celek působí poměrně racionálním a odosobněným dojmem, takže jsme se snažili vtisknout studovně individuální rozměr, aby se v ní studenti cítili dobře. Volba nakonec padla na neformální prostor stylizovaného lesa. Taková trocha přírody na Přírodě," řekl s úsměvem Jan Mléčka.

Studovna je po rekonstrukci nově členěna tak, aby umožnila nerušenou práci dvojicím studentů i osmičlenným skupinám. Prostor je rozdělen pomocí zaoblených paravánů, jejichž povrch tvoří panenská kůra z korkových dubů. „Paravány člení prostor a zároveň plní akustické vlastnosti. Jejich vnitřní část tvoří také korek. Jeho použití je velmi ekologické, protože korková kůra na stromech normálně dorůstá," prozradil architekt.

Nový nábytek modernizované studovny je vyrobený z dubového masivu a působí elegantním dojmem. „Bude to spíše takové příjemné kavárenské prostředí než továrna na vzdělání, která tady byla předtím," uvedl Jan Mléčka. Studovna je také vybavena sedacími vaky v zelené a žluté barvě, které umocní pohodovou atmosféru. Výhledově bude interiér studovny doplněn zelení.

Rekonstrukce studovny byla spolufinancována evropským projektem „Rozvoj studijního prostředí na Univerzitě Palackého v Olomouci (ROSTU)" v rámci Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání.