Přírodovědecká fakulta rozvíjí spolupráci s marockou univerzitou

Foto: Pixabay
Neděle 14. duben 2019, 10:44 – Text: Šárka Chovancová

Rozvíjet vzájemnou spolupráci se daří katedře rozvojových a environmentálních studií Přírodovědecké fakulty UP a Université Hassan II de Casablanca. Po studijních pobytech českých studentů v Casablance navštívili v rámci programu Erasmus+ KA107 olomouckou přírodovědeckou fakultu děkan marocké univerzity Abdellatif Komat a profesor Fouzi Mourji.

„Jsem v České republice poprvé a moc se mi tady líbí. Lidé jsou otevření, stejně jako se o to snažíme i my. Dříve jsme hodně pracovali se západní Evropou, v současné době se zaměřujeme na střední a východní Evropu," uvedl děkan Abdellatif Komat. „Chceme pro naše studenty co nejlepší vzdělání, aby se po dokončení studia mohli lépe integrovat na našem pracovním trhu," doplnil slova děkana Fouzi Mourji, který Olomouc navštívil už podruhé. „Na přírodovědecké fakultě učím druhým rokem, mé zkušenosti s českými studenty jsou velmi pozitivní."

Hosty z Maroka přijal děkan fakulty Martin Kubala a proděkan pro zahraniční záležitosti Miloslav Dušek. „Během našeho setkání jsme byli informováni o marocké univerzitě, o spolupráci s katedrou rozvojových a environmentálních studií i možné budoucí spolupráci s katedrami ekologie a informatiky," popsal návštěvu Miloslav Dušek.

Abdellatif Komat a Fouzi Mourji v rámci svého pobytu navštívili také katedru aplikované ekonomie na filozofické fakultě, centrum environmentální výchovy Sluňákov a prohlédli si historickou část Olomouce. „Naši hosté se velmi zajímají o problematiku životního prostředí, protože je to pro Maroko důležité téma. Chtějí posílit vzdělávání v rámci této oblasti. Studenti, kteří na přírodovědecké fakultě v minulém roce studovali, se ve svých diplomových pracích životnímu prostředí věnovali," doplnila Simona Šafaříková z katedry rozvojových a environmentálních studií.

V rámci této výměny na přírodovědecké fakultě již studovalo sedm marockých studentů. V současné době jsou na fakultě tři marocké studentky.