Stávková pohotovost 28. března 2023

Čtvrtek 23. březen 2023, 15:07

(Ústřední) Výbor Vysokoškolského odborového svazu vyhlásil na 28. března 2023 stávkovou pohotovost na podporu požadavků společenskovědních oborů vysokých škol a celkového navýšení rozpočtu vysokých škol ve spojení se systémovou změnou financování vysokých škol.

ZO VOS na PřF UP tento krok podporuje a doporučuje svým členům účast na akcích plánovaných na 28. března 2023. S většinou požadavků kolegů z filozofických fakult se ztotožňujeme, sdílíme obavy o osud jejich oborů a podporujeme je v jejich snaze domoci se důstojného platového ohodnocení nejen pro ně, ale pro všechny zaměstnance vysokých škol. Ostatně problém s konkurenceschopností mezd vůči jiným relevantním zaměstnavatelům, kam patří kromě základních a středních škol také průmyslové podniky, pociťujeme silně také na přírodovědeckých fakultách. Navíc s ohledem na materiální potřeby velké části našich oborů na nás (a na lékařské fakulty) dopadají nejhůře důsledky vysoké inflace a zejména zvýšené ceny energií. Podporujeme proto především požadavek České konference rektorů na razantní navýšení celkového objemu prostředků na VŠ vzdělávání tak, aby podíl výdajů na vysoké vzdělávání vůči HDP byl konečně srovnatelný s průměrem zemí OECD. Naopak vyjadřujeme pochybnosti, že by situaci řešilo primárně uspokojení požadavků na selektivní zvýhodňování jednoho segmentu oborů vysokého školství, zejména pokud by k němu mělo dojít na úkor segmentů jiných.

Miloš Fňukal
předseda výboru ZO VOS PřF UP