Stříbrnou promoci na PřF si nenechalo ujít šest desítek absolventů

Stříbrná promoce absolventů PřF ročník 1994.
Foto: Marek Otava
Úterý 10. září 2019, 13:00 – Text: Šárka Chovancová

Přírodovědecká fakulta žila stříbrnou promocí. Přes šest desítek absolventů po pětadvaceti letech znovu složilo promoční slib. Zopakovali si tak slavnostní akt, který poprvé absolvovali po ukončení studia v roce 1994.

Pozvaní absolventi nešetřili úsměvy a dobrou náladou. Jednou z nich byla i Lenka Orságová, která na stříbrnou promoci přijela z Bruntálu. „Na svá studijní léta vzpomínám hrozně ráda, bylo to krásných pět let. Je hezké, že na nás fakulta myslí a že si po pětadvaceti letech můžeme promoční slib zopakovat. Poprvé jsme se s holkami viděly po dlouhých třinácti letech. Teď se vídáme vždy na podzim, po třech čtyřech letech. Sejdeme se, povykládáme si, uděláme babinec a jedeme domů,“ řekla Lenka Orságová, absolventka oboru Matematika-deskriptivní geometrie.

Slavnostním ceremoniálem, při kterém absolventi převzali čestné diplomy, provedli prorektor Pavel Banáš a proděkani Karel Lemr a Karel Hron. „Stříbrná promoce, kterou přírodovědecká fakulta už léta pořádá, je nádherná tradice, která vede k tomu, že se mohou absolventi po letech potkat, pobýt spolu a zavzpomínat na svá studia. Přeji jim do dalších let jen to nejlepší,“ uvedl prorektor Pavel Banáš, který zastupoval rektora univerzity.

Po slavnostním slibu v aule, společném fotografování, přípitku i obědě se stříbrní absolventi podělili o své dojmy. „Byl to neuvěřitelný a důstojný zážitek. Úplně jsem se dokázala vcítit, jaké to bylo před těmi pětadvaceti lety. Jediný rozdíl vidím v tom, že první promoce se odehrávaly v talárech,“ dodala Alma Ciprysová, absolventka oboru Matematika-deskriptivní geometrie, která dorazila z jihomoravských Tvrdonic.

Stříbrné promoce, během nichž absolventi s odstupem čtvrtstoletí přijali obnovený absolventský slib, se na fakultě pořádají už od roku 2009. Absolventi, kteří mají 50 a 60 let po promoci, se slavnostní zlaté a diamantové promoce mohou zúčastnit v pátek 8. listopadu.