Studenti mají zájem o biochemii, patří k perspektivním studijním oborům

Foto: Tereza Tichá
Středa 16. leden 2019, 9:58 – Text: Šárka Chovancová

Proniknout do tajů procesů v živých organismech, porozumět regulaci metabolických drah, odhalit tajemství nukleových kyselin a jejich zásadní roli v přenosu dědičné informace či poznat proces vzniku bílkovin i přeměny sacharidů a tuků, mohou studenti na katedře biochemie na přírodovědecké fakultě. Biochemie patří mezi velmi zajímavé a perspektivní studijní obory.

Katedra biochemie se dlouhodobě zapojuje do popularizačních akcí, aby podpořila zájem středoškoláků o studium biochemie, která zkoumá chemickými a biologickými metodami životní pochody na molekulární úrovni. Ve zkouškovém období se pak výukové laboratoře stávají dějištěm zajímavých experimentů, které jsou organizovány pro zájemce tohoto rychle se rozvíjejícího vědního oboru.

V lednu laboratoře biochemie využívají také studenti gymnázia Olomouc-Hejčín. „Často vzpomínám na své doktorské studium na této katedře. Jsem rád, že řada studentů, které učím, má o biochemii zájem. Ti se tady mohou v rámci exkurze a celodenního cvičení seznámit s řadou zajímavých metod a současně se dozvědět informace o možnostech studia," uvedl absolvent přírodovědecké fakulty a učitel chemie a biologie na gymnáziu Olomouc-Hejčín František Brauner.

Letos si studenti pod vedením Jany Sekaninové vyzkoušeli rozdělení proteinů pomocí nativní elektroforézy zakončené detekcí enzymů peroxidas. O cvičení a exkurze už projevili zájem také studenti ze Střední průmyslové školy Hranice či z gymnázií v Šumperku, Vsetíně, Valašských Kloboukách a Zlíně.