V SOČ Olomouckého kraje bodovalo deset studentů zapojených do projektu Badatel

Foto: archiv PřF UP
Čtvrtek 26. květen 2022, 8:53 – Text: Šárka Chovancová

Šedesát dva studentů ze středních škol v Olomouckém kraji se zúčastnilo krajského kola Středoškolské odborné činnosti (SOČ), která se v uplynulých dnech uskutečnila na přírodovědecké fakultě. Soutěžící prezentovali a obhajovali svou vědeckou práci před porotci v 17 soutěžních oborech. Úspěšně se umístila také řada studentů, jejichž práce byly připraveny v rámci programu Badatel.

„Nejlepší úroveň podaných prací byla téměř ve všech krajích paradoxně v minulém roce. Vysvětlujeme si to tak, že při distanční výuce měli studenti na práci více času. V letošním roce bych vyzdvihl velmi dobrou úroveň v oborech Chemie, Biologie a Geologie, a to hlavně u studentů, kteří jsou zapojení do projektu Badatel na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého. Kvalitní byly i práce v oborech Informatika a Elektrotechnika. Zde se prosadili především studenti z Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy elektrotechnické v Olomouci a Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy v Šumperku, kde se dlouhodobě podpoře SOČ věnují,“ uvedl krajský garant SOČ Jan Lázna.

V letošním ročníku bylo v Olomouckém kraji prezentováno padesát šest prací, na kterých se podílelo šedesát dva studentů z 22 středních škol. „Autoři prací musí projít školním, okresním a krajským kolem, než se kvalifikují na celostátní přehlídku prací SOČ. Ale ani to nemusí být pro některé ze soutěžících konečná. Mohou být nominováni na některou z mezinárodních přehlídek studentských prací, především na Regeneron ISEF v USA nebo evropskou soutěž mladých vědců EUCYS. Podle hodnocení porotců jsou některé práce na úrovni bakalářských nebo dokonce i diplomových prací. Některé vysoké školy laureáty celostátní přehlídky přijímají bez přijímacích zkoušek, a to i bez ohledu na soutěžní obor, ve kterém tito účastníci uspěli,“ doplnil Jan Lázna.

Mezi nejúspěšnější studenty Středoškolské odborné činnosti, kteří se na přírodovědecké fakultě účastní projektu Badatel, patří David Vychodil z Cyrilometodějského gymnázia, základní a mateřské školy  v Prostějově. Jeho práce nazvaná Využití chromatografických metod pro analýzu polyfenolických látek v rostlinném materiálu se v oboru Chemie umístila na prvním místě. Stejně úspěšná byla i Daniela Dorušáková z Gymnázia Uničov. První místo v oboru Biologie jí vynesla práce Lidský čárový kód aneb historie vepsaná do zubní skloviny. Tento projekt vypsal Lukáš Kučera z katedry analytické chemie, který v loňském roce nabídl středoškolákům nejvíce badatelských témat.

Středoškolská odborná činnost je dobrovolnou volnočasovou aktivitou studentů všech typů středních škol, vznikla již před více než pětačtyřiceti lety spojením přehlídek tematických technických konferencí a soutěže Natura Semper Viva, které probíhaly v již sedmdesátých letech. Úkolem studentů je napsat odbornou práci, kterou by bylo možné zařadit do jednoho z vypsaných oborů, a tuto práci obhájit před odbornou porotou.

Česká republika se letos poprvé zúčastnila mezinárodní soutěže Tchaj-wan International Science Fair, kterou organizuje National Science Education Center of Tchaj-wan. Soutěž se konala online za účasti 521 studentů z 23 zemí. Česká republika nominovala čtyři studenty, jejichž práce byly oceněny na celostátní přehlídce prací 43. ročníku Středoškolské odborné činnosti. V oboru Earth and Environmental Sciences zvítězil Aleš Janderka z gymnázia v Šumperku, který pod vedením Tomáše Lehotského z katedry geologie v rámci projektu Badatel vypracoval práci nazvanou Asociace fosilií z lokality Štíty (bystřický litofaciální vývoj české křídové pánve).