Vítězkou Konference mladých přírodovědců se stala studentka Barbora Dopitová

Fotogalerie: Ota Blahoušek
Čtvrtek 7. červenec 2022, 19:24 – Text: Šárka Chovancová

Barbora Dopitová ze Střední školy logistiky a chemie v Olomouci se stala vítězkou šestnáctého ročníku tradiční Konference mladých přírodovědců, kterou 1. července pořádala přírodovědecká fakulta. Mezi patnácti mladými badateli uspěla s prací nazvanou První totální syntéza selamoelleninu A a B a zjištění jejich biologické aktivity.

Oceněná studentka se ve své práci pod vedením Jiřího Pospíšila z katedry chemické biologie zabývala přípravou dvou strukturně velmi podobných přírodních látek, selamoelleninu A a selamoelleninu B. „Cílem práce bylo připravit dané látky a porovnáním fyzikálně-chemických dat s izolovanými látkami potvrdit nebo vyvrátit strukturu izolovaných přírodních látek. Otestovali jsme také biologickou aktivitu nejenom obou látek, ale také jednotlivých připravených intermediátů,“ uvedla Barbora Dopitová.

Druhé místo obsadili Tadeáš Fryčák z Gymnázia Jana Opletala v Litovli s prací Chytrá domácnost a Michaela Kolářová s prací Synthesis of new potential kinases inhibitors with potential for cancer therapy. Studentka Masarykova gymnázia Příbor získala i Cenu publika.

Spolupráci se středoškolskými studenty ocenil garant konference Jiří Kvita. „Kvalita prezentovaných prací byla na úrovni bakalářských a někdy i magisterských prací na univerzitní úrovni. Studenti prokázali nejen schopnost vlastní vědecké práce a její prezentace, ale také dokázali reagovat na otázky odborné poroty a publika, účastnili se diskuze a často prokazovali mnohem širší znalosti než ve svých prezentacích. Je radost sledovat, jak studenty baví poznávat, objevovat a učit se věcem daleko nad rámec znalostí střední školy. Po dlouhém virtuálním období se jednalo o krásné živé setkání s mladými budoucími vědci.“

V letošním roce byla poprvé udělena i Cena poroty. Obdržel ji Aleš Janderka za projekt Asociace fosilních organismů Štítské brázdy ve svrchní křídě, na které pracoval pod vedením Tomáše Lehotského. Student Gymnázia Šumperk se v letošním roce zúčastnil i mezinárodní soutěže Tchaj-wan International Science Fair, kde vyhrál v oboru Earth and Environmental Sciences s prací nazvanou Asociace fosilií z lokality Štíty (bystročický litofaciální vývoj české křídové pánve). Úspěšný byl také v celostátním kole Středoškolské odborné činnosti, kde obsadil 2. místo v kategorii Geologie, geografie.

Téměř všichni účastníci konference, která podporuje zájem studentů o přírodní vědy a je zároveň vyvrcholením jejich celoroční práce v projektu Badatel, studují na fakultních školách přírodovědecké fakulty. Jejich zajímavé prezentace v českém i anglickém jazyce sledovalo i 32 středoškolských studentů z Letní školy Badatele, která na konferenci plynule navázala.

Konference mladých přírodovědců je podpořena a pořádána v rámci projektu MŠMT Podpora nadaných žáků základních a středních škol s názvem „Badatel 2022 – Rozvoj nadaných studentů SŠ prostřednictvím přírodovědných výzkumných a vzdělávacích aktivit.“