Věda a výzkum

Česká hlava 2025

Rada pro výzkum, vývoj a inovace vyhlašuje v souladu s příslušnými právními předpisy, výzvu k podávání návrhů kandidátek/kandidátů na udělení Národní ceny vlády Česká hlava za rok 2025.

Národní cena vlády vyjadřuje uznání za celoživotní úspěšné a excelentní působení ve výzkumné, vývojové a inovační oblasti. Vláda a Rada jako její poradní orgán si jsou vědomy, jaký význam pro konkurenceschopnost České republiky a kvalitu života jejích občanů má rozvoj výzkumu, vývoje a inovací. Laureát získá spolu s oceněním finanční odměnu ve výši 1 000 000 Kč. Pro nominace do kategorie Národní cena vlády Česká hlava za rok 2025 je rozhodné datum doručení nejpozději do 11. července 2025.

Výzva k podávání návrhů kandidátek / kandidátů na udělení Ceny předsedy RVVI za propagaci nebo popularizaci výzkumu, experimentálního vývoje a inovací za rok 2025 

Předseda Rady pro výzkum, vývoj a inovace vyhlašuje, v souladu s příslušnými předpisy, výzvu k podávání návrhů kandidátek / kandidátů na udělení Ceny předsedy Rady pro výzkum, vývoj a inovace za propagaci nebo popularizaci výzkumu, experimentálního vývoje a inovací za rok 2025.

Laureátka/laureát získá spolu s Cenou předsedy RVVI finanční odměnu až do výše 400 000 Kč. Toto ocenění je poskytováno z rozpočtové kapitoly Úřadu vlády ČR a lze jej udělit pouze jedenkrát v kalendářním roce.

Při výběru kandidáta předseda RVVI posuzuje počet, rozsah a kvalitu popularizačních veřejných vystoupení a počet, rozsah a kvalitu psaných popularizačních příspěvků vč. popularizace ve sdělovacích prostředcích či sociálních sítích, a různých přednášek pro veřejnost. Podrobnosti zde: Ceny předsedy RVVI za propagaci nebo popularizaci výzkumu, experimentálního vývoje a inovací za rok 2025.

TA ČR - Program Prostředí pro život 2: Vyhlášení 2. veřejné soutěže, PP1

Technologická agentura České republiky vyhlásila ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí druhou veřejnou soutěž v Programu na podporu aplikovaného výzkumu a inovací v oblasti životního prostředí, ochrany klimatu a udržitelného rozvoje – Prostředí pro život 2 v podprogramu 1 – Inovace a operativní výzkum ve veřejném zájmu (PP1). Cílem je zjednodušit, zkvalitnit a zefektivnit veřejnou správu v oblasti životního prostředí a ochrany klimatu, vytvářet prostředí pro prosazování principů oběhového hospodářství a udržitelného rozvoje ve veřejném sektoru.

Soutěžní lhůta končí 23. červencem 2025. Fakultní uzávěrka 16. července 2025. Více na stránce poskytovatele.

TA ČR - Předběžné parametry 13. veřejné soutěže programu SIGMA - dílčí cíl 5 (od 9. července 2025)

Více na stránce poskytovatele.

TA ČR - Program SIGMA: Vyhlášení 11. veřejné soutěže - dílčí cíl 4, Bilaterální spolupráce

Technologická agentura České republiky vyhlásila jedenáctou veřejnou soutěž v Programu na podporu aplikovaného výzkumu a inovací SIGMA – dílčí cíl 4, Bilaterální spolupráce. Hlavním cílem veřejné soutěže je zvýšit množství výstupů a výsledků v oblastech, které jsou perspektivní pro budoucnost zapojených zemí. Dalším cílem je podpora přenosu mezinárodních znalostí, sdílení dobré praxe a usnadnění pronikání na zahraniční trhy. Návrh projektu se předkládá prostřednictvím informačního systému SISTA v anglickém jazyce. 

Soutěžní lhůta končí 9. červencem 2025. Fakultní uzávěrka je 2. července 2025. Více na stránce poskytovatele.

Před podáním návrhu projektu za UP je nezbytný souhlas děkana a tajemníka fakulty s podáním formou zelené košilky a stručné informace k projektu. V případě dotazů kontaktujte Silvii Šavrňákovou, e-mail: silvie.savrnakova@upol.cz.

Konference MCYR

Šestá Mezinárodní multidisciplinární konference pro mladé výzkumníky (MCYR) se zaměřuje na podporu interdisciplinární spolupráce a podporu další generace výzkumných pracovníků na klíčová témata pod letošním pod tématem: „Věda a inovace: Pokrokem cesty k udržitelné budoucnosti". Prezentujte své vědecké poznatky, které formují budoucnost vědy a inovací. Zašlete svůj abstrakt a zúčastněte se této jedinečné akce pro výzkumníky na začátku kariéry. Více informací zde.

Letní škola statistických metod

Pracujete na výzkumu? Plánujete a vyhodnocujete experimenty? Píšete disertační práci? Vyučujete statistiku? Přijďte se poučit a pobavit zároveň. Získáte znalosti o plánování experimentů. Pro podporu odborné konzultace Vaší disertačky nebo výzkumu využijete networking. Nechte se inspirovat od ostatních. Odneste si nápady, náměty i praktické zkušenosti. Letní škola statistických metod se uskuteční 18. až 22. srpna 2025 v anglickém jazyce a 25. až 29. srpna 2025 prezenčně i online.

Zahraniční a mimouniverzitní záležitosti

Povinné ohlašování mobilit

Všechny mobility bez ohledu na zdroj financování je nutné nahlásit alespoň měsíc před jejich započetím Mgr. Marii Rakové (marie.rakova@upol.cz) ze zahraničního úseku Studijního oddělení Přírodovědecké fakulty. Výjezdy hlásí primárně studenti, příjezdové mobility katedry. Detaily naleznete na fakultním webu.

Evidence zahraničních hostů

Povinností katedry je evidence zahraničních hostů. Navštíví-li vaši katedru zahraniční hosté, zadejte informaci o nich do Portálu následovně:

  • Rozbalte si v Portálu "Všechny aplikace"
  • Klikněte na dlaždici "Přijetí hostů"
  • Stiskněte tlačítko "+Nové" a vyplňte formulář, který se vám otevře.

Stipendium pro mobility

Student, který vyjede na jakoukoli zahraniční mobilitu v trvání 30 nebo více dní (studijní pobyt, výzkumná stáž, pracovní stáž, letní škola apod.), může žádat o stipendium ve výši 5 000 Kč za každou realizovanou mobilitu. Žádost se podává před výjezdem. Podrobnosti zde.

Dofinancování zahraničních výjezdů a stáží

Pokud primární zdroj nepokryje všechny nutné náklady, lze požádat o dofinancování studentských zahraničních stáží či zaměstnaneckých výjezdů. Vyplněný formulář žádosti (pro studenty, pro zaměstnance) zašlete vnitřní poštou k rukám Walerie Słowikové (Studijní oddělení) nebo skenem na e-mail: waleria.slowikova@upol.cz. Anglické verze formulářů naleznete v anglické verzi Zpravodaje.

Stipendia Fulbrightova programu pro studenty, vědecké pracovníky a přednášející pro pobyty v USA na akademický rok 2026/2027

Fulbrightovo postgraduální stipendium je určeno pro studium či výzkum na úrovni Master nebo Ph.D. ve Spojených státech pro všechny obory s výjimkou klinické medicíny a programů MBA a LLM. Lze se ucházet buď o studium celého programu, anebo o výzkumný pobyt v délce 4-9 měsíců. Na přihlášky jsou dvě uzávěrky (1. září pouze pro studijní (degree) pobyty a 1. února pro výzkumné projekty), je třeba si zařídit odpovídající zvací dopis z USA. Podmínkou je dokončené bakalářské studium v době uzávěrky, dobrá znalost angličtiny. Podrobnosti zde.

Fulbrightovo stipendium pro vědecké pracovníky a přednášející z ČR ve všech oborech s výjimkou klinické medicíny. Podmínkou je titul Ph.D., předchozí úspěšná výzkumná a/nebo pedagogická činnost, dobrá znalost angličtiny, kvalitní výzkumný projekt a pozvání z USA. Pravidelná uzávěrka přihlášek je 1. listopadu. Stipendium je poskytováno na dobu tří až deseti měsíců podle potřeb žadatele a projektu. Podrobnosti zde.

Fulbright-Masarykovo stipendium pro ty zástupce akademické obce v ČR, kteří jsou kromě svého úzkého odborného zaměření činní také v akademickém a veřejném životě (v akademickém senátu, v neziskové organizaci, v místní samosprávě apod.). Stipendium pro všechny obory (s výjimkou klinické medicíny) se uděluje ve třech kategoriích. Najdete je na těchto webových stránkách.

Fulbright-Schumanovo stipendium je evropsko-americký program pro občany EU (Ph.D. studenty, držitele Ph.D. a vzdělávací experty včetně univerzitních administrátorů) pro výzkum témat EU a transatlantických vztahů USA-EU. Program administruje Fulbrightova komise v Belgii. Podrobnosti včetně dat uzávěrky najdete zde.

Stipendisté z USA na univerzitách a vědeckých pracovištích

Pracovníci univerzit a akademických pracovišť v ČR mohou ve svých kurzech a seminářích využít pobytu přednášejících a vědců z USA, kteří každoročně v ČR jeden či dva semestry přednášejí či se věnují výzkumu v rámci Fulbrightova programu a jejichž aktualizovaný seznam je umístěn na webové stránce Fulbrightovy komise. Uzávěrka přihlášek je 30. září 2025 na pobyty v roce 2025.

Visiting Professor | Applicants’ Guide

Oddělení mezinárodních vztahů oznamuje, že je nyní otevřena výzva k podávání přihlášek do programu hostující profesury na Univerzitě Bordeaux Montaigne pro kalendářní rok 2026. Jedenáct profesorů bude v roce 2026 po dobu jednoho měsíce plně integrováno do komunity Univerzity Bordeaux Montaigne. Většinu svého času budou věnovat svým současným výzkumným projektům, případně ve spolupráci s kolegy z UBM. Bude to příležitost sdílet s námi své výzkumné zájmy, zejména během dvou veřejných prezentací na začátku a na konci jejich pobytu.

Žádosti lze podat online prostřednictvím specializované webové platformy do 30. června 2025: Portál mobility nově příchozích zaměstnanců (ve francouzštině) a Portál mobility nově příchozích zaměstnanců (v angličtině).

Studentské záležitosti

Studentská evaluace

Studenti, dejte nám zpětnou vazbu za letní semestr! Jedním z hlavních nástrojů hodnocení kvality vzdělávacího procesu je evaluace výuky. Až do 27. června 2025 je možné  ohodnotit pedagogické výkony vašich vyučujících.

Cílem evaluací je získat od co největšího počtu studentů informace o kvalitě výuky, souladu jejího konkrétního obsahu s obsahem ohlášeným v anotaci předmětu, o používaných metodách ve výuce a přístupu vyučujících. Všechny tyto informace jsou klíčové proto, aby bylo možné výuku ve všech těchto oblastech neustále zkvalitňovat. Evaluace se týká všech vyučovaných předmětů.  Evaluace se týká všech vyučovaných předmětů. Více informací zde.

Promoce

Zájemci se mohou po úspěšném absolvování státnic hlásit své studijní referentce na promoce, které proběhnou v termínu 23. - 26. června 2025. Absolventi, kteří na promoce nepůjdou, si mohou po předchozím objednání diplom vyzvednout na studijním oddělení.

Prodloužení studia

Studenti 3. ročníku bakalářského a 2. ročníku navazujícího magisterského studia, kteří v letošním akademickém roce nesplní všechny studijní povinnosti, tj. nebudou mít nejpozději do 5. září 2025 uzavřený ročník před SZZ/obhajobou, musí nejpozději do 5. září 2025 podat písemnou žádost o prodloužení studia na studijní oddělení.

Hodnocení studenta v doktorském studiu

Žádáme studenty doktorských studijních programů, aby do 30. června 2025 odevzdali hodnocení za akademický rok 2024/2025. Hodnocení musí být podepsané studentem, školitelem a musí obsahovat písemné stanovisko školitele, zda-li doporučuje/nedoporučuje postup do vyššího ročníku. I po odevzdání hodnocení může student do 5.9.2025 plnit předměty, které si zapsal do STAGu. Studenti 4. a vyšších ročníků zároveň s hodnocením odevzdají i žádost o prodloužení studia. Žádost musí obsahovat i vyjádření a podpis školitele.

Juniorský grant UP

Tato prestižní soutěž je určena mladým akademickým a vědeckým pracovníkům se zahraničními zkušenostmi, kteří chtějí na UP založit novou výzkumnou skupinu nebo laboratoř a rozvíjet vlastní nezávislý vědecký program. Grant je zároveň významným krokem k přípravě mezinárodního výzkumného projektu v rámci programu HORIZON EUROPE, případně jeho následovníka – 10. rámcového programu EU pro výzkum a inovace. Návrh projektu je možné podávat do 22. července 2025. Podrobné informace jsou uvedeny v oficiálním dokumentu Vyhlášení soutěže.

Studijní stipendium Olomouckého kraje na studium v zahraničí v roce 2025

Odbor školství a mládeže, Krajský úřad olomouckého kraje vyhlášuje 2. kolo příjmu žádostí do dotačního programu „Studijní stipendium Olomouckého kraje na studium v zahraničí v roce 2025“. Ten umožňuje studentům vybraných studijních oborů vysokých škol na celém území ČR s trvalým pobytem na území Olomouckého kraje a se studijním průměrem za poslední ukončený ročník studia do 1,80 získat dotaci na studijní pobyt v zahraničí. 

Z dotačního programu je možné žádat o finanční podporu na úhradu výdajů v průběhu studijního pobytu příjemce v zahraničí a v přímé souvislosti s jeho uskutečněním, např. k úhradě cestovních výdajů, k úhradě výdajů na ubytování příjemce v místě studijního pobytu, k úhradě nákupu studijních materiálů, k úhradě výdajů za stravování příjemce v průběhu studijního pobytu či k úhradě školného. 

O dotaci lze požádat v rámci 2. kola příjmu žádostí v termínu do 27. června 2025 do 12:00. Více informací naleznete zde webových stránkách Olomouckého kraje.

Podcastový seriál

Podcast Věda očima ženy - Marie Princová

V dalším díle podcastového seriálu Věda očima ženy vám představíme Marii Princovou, studentku navazujícího magisterského studia aplikované fyziky na přírodovědecké fakultě.

Marie Princová se o fyziku začala zajímat už na gymnáziu, díky inspirativnímu učiteli Jiřímu Kvapilovi, který zároveň působí na přírodovědecké fakultě. Právě on dokázal kolem sebe vytvořit partu nadšených studentů, kteří společně objevovali svět prostřednictvím pokusů a experimentů. Přestože zvažovala i uměleckou kariéru, rozhodla se nakonec pro fyziku. Co ji na tomto oboru baví, jak ji ovlivnila zahraniční stáž v Evropské organizaci pro jaderný výzkum (CERN), k čemu chce do budoucna využít částicovou fyziku a jak využívá sociální sítě, můžete slyšet  na YouTube kanálu Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého.

Provoz fakulty

Jiný pracovní poměr

Dle Zákona č. 111/1998 Sb. o vysokých školách, § 70 odst. 5, má akademický pracovník i uchazeč o pracovní poměr na pozici akademického pracovníka povinnost informovat UP o každém svém dalším pracovním poměru (tedy uzavřené pracovní smlouvě), a to bezodkladně. Oznamovací povinnost se vztahuje na jakýkoliv druh činnosti, tedy také na výkon vědecké, pedagogické, publicistické, literární nebo umělecké činnosti.

Tato povinnost se vztahuje výslovně na pracovní poměr u:

  • jiné tuzemské vysoké školy
  • poskytovatele zahraničního vysokoškolského vzdělávání na území ČR
  • veřejné výzkumné instituce v ČR (seznam institucí)
  • jiné výzkumné instituce v ČR, zapsané do seznamu výzkumných organizací schválených pro přijímání výzkumných pracovníků ze třetích zemí (seznam institucí)

Například Fakultní nemocnice Olomouc není ani jedním z vyjmenovaných typů institucí; pracovní poměr u Fakultní nemocnice Olomouc tedy není potřeba oznamovat.

Pro ukončení takového dalšího pracovního poměru mimo UP platí stejná oznamovací povinnost.

Všichni akademici a akademičky pracující na UP musí nahlásit své další pracovní poměry do 31. srpna 2025, a to i v případě, že byly uzavřeny v minulosti, ale jsou stále aktivní. Akademický pracovník, který uzavře pracovní smlouvu s UP, je povinen tyto informace dodat do 1 měsíce od nástupu do zaměstnání.

Na Portále UP přibyl pro nahlašování dalších pracovních smluv speciální online formulář Pracovní poměry mimo UP . Najdete jej v sekci Můj profil (dlaždicí nebo rozkliknutím menu v pravém horním rohu).

Další je uvedeno v aktualitě.

Podatelna

Prázdninové úřední hodiny podatelen od 1. července – 1. září 2025

Envelopa      9:00 – 11:00   13:00 – 13:30
Holice         12:00 – 12:45 

FreshUP a menzy

Jako každý rok i letos se s blížícím se létem mění provozní doby v menzách a provozovnách FreshUP. Více informací najdete zde.

Různé

Přírodovědný jarmark

I v letošním roce se opět uskuteční Přírodovědný jarmark – jedna z největších popularizačních akcí na naší fakultě pro školy a širokou veřejnost – a to v pátek 20. června 2025 v čase 9:00–15:00 v prostorách hlavní budovy přírodovědecké fakulty.

Tématem letošního ročníku je PROPOJENI VĚDOU. Desítky interaktivních stánků nabídnou zábavu, poznání a spolupráci napříč vědeckými obory. Návštěvníci se mohou těšit na:

  • pokusy s optikou, světlem a zrcadly,
  • chemické experimenty a ohňovou show
  • zrcadlové bludiště,
  • 3D tisk, virtuální realitu a mapové soutěže,
  • mikroskopování rostlin a řas,
  • masožravé rostliny,
  • logické úlohy, matematické hádanky a programování,
  • geologické vzorky, biofyzikální ukázky 

Informace k programu jsou zveřejněny na webu akce.

PosPos

Zveme všechny zaměstnance, doktorandy a seniory fakulty na „POSemestrální POSezení". S letním semestrem se budeme loučit 18. června 2025 od 12:00 na hlavní budově přírodovědecké fakulty. Tradičně se můžete těšit na bohaté občerstvení a živou hudbu.

Nové předsednictvo České konference rektorů

Česká konference rektorů zvolila na svém posledním jednání nové předsednictvo, předsedkyní byla zvolena rektorka UK Milena Králíčková.

Nové vnitřní normy

Dnem 17. června 2025 nabývá účinnosti níže uvedená vnitřní norma UP:

R-B-20/07-N04 – Akreditace a schvalování studijních programů a akreditace habilitačních řízení a řízení ke jmenování profesorem na UP – novela č. 4 

Další Zpravodaj vyjde v pondělí 8. září 2025.

 

Nastavení cookies a ochrany soukromí

Na našich webových stránkách používáme soubory cookies a případné další síťové identifikátory, které mohou obsahovat osobní údaje (např. jak procházíte naše stránky). My a někteří poskytovatelé námi využívaných služeb, máme k těmto údajům ve Vašem zařízení přístup nebo je ukládáme. Tyto údaje nám pomáhají provozovat a zlepšovat naše služby. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas. Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat (odkaz najdete v patě stránek).

(Technické cookies nezbytné pro fungování stránek. Neobsahují žádné identifikační údaje.)
(Slouží ke statistickým účelům - měření a analýze návštěvnosti. Sbírají pouze anonymní data.)
(Jsou určeny pro propagační účely, měření úspěšnosti propagačních kampaní apod.)