Experti zkoumali diverzitu mechů na sochách a památnících

Dětská prolézačka ze 60. let 20. století - MŠ Dělnická Olomouc.
Foto: Václav Dvořák
Středa 10. březen 2021, 12:03 – Text: Šárka Chovancová

Na mechy pokrývající povrch soch a pomníků v Olomouci, Prostějově a Přerově zaměřil svoji pozornost tým odborníků, mezi kterými byl i vedoucí botanické zahrady přírodovědecké fakulty Václav Dvořák. Experti se snažili zmapovat, jaké mechy osidlují povrch těchto uměleckých děl i hlavní faktory, které ovlivňují výskyt mechů na historických objektech. Dílčí studie byla součástí rozsáhlého projektu Sochy a města zaměřeného na průzkum kulturního dědictví z let 1950 až 1989.

„Tento projekt se věnoval nejenom identifikaci, dokumentaci či evidenci rozmanitých uměleckých realizací ve veřejném prostoru, ale také přístupům k restaurování těchto děl. Jako externisté jsme se zapojili do několika z výše uvedených segmentů projektu. Výzkum mechů byl takovou pomyslnou biologickou třešinkou,“ uvedl Václav Dvořák.

V rámci této studie byla vybrána topoklimaticky blízká města Olomouc, Přerov a Prostějov. „V průběhu dokumentace jednotlivých děl jsme evidovali typ a rozsah poškození uměleckých realizací. Mezi takové poškození se řadí i biologická koroze, jejímž původcem mohou být rozličné organismy, včetně mechorostů. Zajímalo nás, jaké druhy mechů se na sochách a pomnících z dané doby vyskytují, jaké faktory jejich výskyt ovlivňují a co jejich výskyt může indikovat,“ popsal vedoucí botanické zahrady.

Na uměleckých realizacích podle Dvořáka rostlo více než třicet druhů mechů. „Z toho pět druhů obsáhlo téměř padesát procent všech nálezů a můžeme je považovat za dominantní součást mechových porostů na sochách nejenom v hanáckých městech. Rekordním nálezem bylo 12 druhů mechů na jediném díle, čemuž napomohl hrubozrnný umělý kámen tohoto díla a dobré mikroklima. Zda mechy svou přítomností škodí sochám, je těžké konstatovat. Jsou ale skvělými indikátory stavu uměleckého díla a stávající péče o něj,“ doplnil.

Projekt vznikal pod vedením Vladislavy Říhové z Fakulty restaurování Univerzity Pardubice a Zuzany Křenkové z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. Celkově se na něm podílelo několik desítek pracovníků z různých pracovišť napříč republikou. Výstupem projektu je i veřejně přístupná databáze uměleckých děl napříč republikou, která je dostupná na webových stránkách https://sochyamesta.cz/.