Pracovní veletrh Okno do praxe se těšil velkému zájmu studentů

Fotogalerie: Ota Blahoušek
Středa 12. duben 2023, 12:29 – Text: Šárka Chovancová

Dnešní generace studentů se nebojí zeptat, zaznívalo nejčastěji od zástupců firem, které se minulý týden zúčastnily 16. ročníku veletrhu pracovních příležitostí Okno do praxe. Zaplněné druhé a třetí podlaží přírodovědecké fakulty ukázalo, že studenti neváhají kontaktovat potenciální zaměstnavatele a hledat možnosti uplatnění přímo na fakultě.

Na veletrh se přišel podívat i Dominik Prager, který na přírodovědecké fakultě studuje obor Bioinformatika. „Podle mě je dobré udělat si obrázek o tom, jak vypadá současný pracovní trh. Zajímají mě firmy, které nabízí spoustu různých možností uplatnění. Chtěl bych kreativní práci, při které by člověk mohl občas vystoupit ze své komfortní zóny, když mu zaměstnavatel poskytne prostor a aktivně ho podpoří v dalším vzdělávání.“

Šestnáctý ročník veletrhu Okno do praxe pořádala přírodovědecká fakulta společně s Kariérním centrem UP a Moravskou vysokou školou Olomouc. Výstavní stánky zaměstnavatelů nabízely volná pracovní místa včetně brigád, atraktivní byly stáže či trainee programy. Studenti mohli využít individuálního kariérního poradenství, pohovorů nanečisto, vyfotit se ve fotokoutku nebo navštívit jednu ze tří přednášek.

„Ráda bych organizátorům poděkovala za přednášku o přírodních látkách. Studenty to moc bavilo a i pro učitele to byl velký přínos a inspirace do hodin chemie,“ uvedla Kateřina Páleníčková ze Švehlovy střední školy polytechnické v Prostějově. Přednáška zaujala i žáky ze Střední školy logistiky a chemie z Olomouce, fakultní školy PřF UP. „Nechala jsem studenty vyplnit pracovní listy a bylo vidět, že si z přednášky hodně pamatují. Po návratu do školy sdíleli různé zajímavosti,“ doplnila Daniela Hradilová.

Přírodním látkám se ve společné prezentaci věnovali Milan Urban působící na katedře organické chemie a Aleš Gavenda z Teva Czech Industries, který je absolventem přírodovědecké fakulty. Lektorka Dita Palaščáková z oddělení studentských záležitostí UP pak ve své přednášce poukázala na to, jak je důležité uvědomit si vlastní cestu a vybrat si takovou práci, která nám dává smysl a uspokojuje nás. Dalším pozvaným hostem byl Jan Tobolík z firmy Sensio. Hovořil o tom, jak jejich nápad vyrábět elektrické violoncello na 3D tiskárně uspěl nejprve v České republice coby nejkreativnější startup roku 2022 a poté i v Kodani, kde tvůrci tohoto hudebního nástroje vyrobeného pomocí 3D tisku skončili na třetím místě.

Studenti se na veletrhu Okno do praxe vyplněním dotazníku mohli zapojit do soutěže o hodnotné ceny, ochutnat palačinky nebo relaxovat v chill out zóně.