Věda a výzkum
MV - Vyhlášení druhé veřejné soutěže OPSEC
Ministerstvo vnitra vyhlásilo 2. dubna 2025 veřejnou soutěž programu Otevřené výzvy v bezpečnostním výzkumu 2023-2029 (OPSEC). Předmětem veřejné soutěže je výběr návrhů projektů aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje. Návrh projektu musí být podán prostřednictvím informačního systému Technologické agentury ČR, a to v době trvání soutěžní lhůty, tj. od 3. dubna 2025 do 16:00 dne 28. května 2025. Více na stránce poskytovatele.
Před podáním návrhu projektu za UP je nezbytný souhlas děkana a tajemníka fakulty s podáním formou zelené košilky a stručné informace k projektu. Fakultní uzávěrka je 21. května 2025. V případě dotazů kontaktujte Silvii Šavrňákovou, e-mail: silvie.savrnakova@upol.cz.
MZE - Vyhlášení 3. veřejné soutěže ve výzkumu, vývoji a inovacích v roce 2025
Ministerstvo zemědělství vyhlašuje jednostupňovou veřejnou soutěž v rámci Programu ZEMĚ II s počátkem řešení projektů v lednu v roce 2026.
Výzkumné potřeby pro veřejnou soutěž ve výzkumu, vývoji a inovacích v roce 2025:
- Bioekonomika.
- Smart zemědělství.
- Globální změny v biosféře.
V souvislosti s vyhlášením veřejné soutěže MZE zve na informační semináře, během kterých budou uchazeči o podporu seznámeni s pravidly poskytovatele, 29. dubna 2025 (prezenčně) a 14. května 2025 (online). Fakultní uzávěrka 28. května 2025.
Soutěžní lhůta začíná dnem 17. dubna 2025 a končí 4. červnem 2025. Více na stránce poskytovatele.
TA ČR - Program DOPRAVA 2030: Vyhlášení 3. veřejné soutěže
Technologická agentura České republiky vyhlásila ve spolupráci s Ministerstvem dopravy třetí veřejnou soutěž v Programu na podporu aplikovaného výzkumu a inovací v oblasti dopravy – DOPRAVA 2030. Hlavním cílem programu je rozvíjet dopravní sektor způsobem, který bude reflektovat společenské potřeby, akceleruje technologický a znalostní rozvoj ČR a napomůže růstu konkurenceschopnosti ČR.
Soutěžní lhůta končí 30. dubna 2025. Fakultní uzávěrka je 23. dubna 2025. Více na stránce poskytovatele. Aktualizace vnitřních předpisů TA ČR.
MPO - Aplikace – výzva II – vývoj digitálních řešení
Cílem výzvy Ministerstva průmyslu a obchodu je podpora vývoje inovativních digitálních řešení.
Seznam podporovaných oblastí digitálních řešení:
- kvantové výpočty a kvantová komunikace
- fintech a digitální finance
- umělá inteligence a strojové učení
- pokročilá výroba a robotika
- pokročilé technologie ve zdravotnictví
- udržitelná energie a čisté (nízkoemisní) technologie
- inteligentní dopravní aplikace pro města
- blockchain a distribuované sítě
- kybernetická bezpečnost
- komunikační a síťové technologie
Více na stránce poskytovatele. Fakultní uzávěrka 13. května 2025. V případě dotazů kontaktujte Silvii Šavrňákovou, e-mail: silvie.savrnakova@upol.cz.
Inovační vouchery OP TAK
Byla vyhlášena nová výzva programu Inovační vouchery z OP TAK, která podporuje malé a střední firmy (mimo NUTS 2 Praha) ve spolupráci s univerzitami apod. Žadatelem je firma a může získat 75 % dotaci na služby poskytnuté univerzitou související inovačními aktivitami firmy, tj. zejména měření, diagnostika, testování, zkoušky, rozbory, analýzy, ověřování, certifikace produktu, výpočty, návrhy nových systémů, technologických postupů, unikátních konstrukčních řešení, modelování, vývoj softwaru, hardwaru, aplikace, materiálu, zařízení, prvků systému, prototypu, funkčního vzorku v souvislosti s vývojem nebo zaváděním nového produktu (výrobku, služby nebo procesu), optimalizace procesů, vlastností výrobků, služeb, metod, parametrů atp..
- Příprava žádosti ve spolupráci s firmou je nenáročná a úspěšnost žádostí je vysoká.
- Minimální hodnota projektu je 100 000 Kč a maximální je 2 000 000 Kč.
Podrobnější informace a komplexní podporu poskytne Ing. Libor Hájek, oddělení projektové podpory, e-mail: libor.hajek@upol.cz. Příjem a hodnocení žádostí je kontinuální s uzávěrkou 30. dubna 2026.
Mezinárodní odborná konference
Masarykův ústav vyšších studií ČVUT v Praze si Vás dovoluje pozvat na 13. ročník mezinárodní odborné konference Regionální rozvoj mezi teorií a praxí na téma Řešení socio-ekonomických disparit v době nejistoty. Konference se koná ve čtvrtek 5. června 2025 na Masarykově ústavu vyšších studií ČVUT v Praze.
Termín pro přihlášení na konferenci byl prodloužen z 21. dubna na 28. dubna 2025.
Zahraniční a mimouniverzitní záležitosti
Povinné ohlašování mobilit
Všechny mobility bez ohledu na zdroj financování je nutné nahlásit alespoň měsíc před jejich započetím Mgr. Marii Rakové (marie.rakova@upol.cz) ze zahraničního úseku Studijního oddělení Přírodovědecké fakulty. Výjezdy hlásí primárně studenti, příjezdové mobility katedry.
Detaily naleznete na fakultním webu.
Evidence zahraničních hostů
Povinností katedry je evidence zahraničních hostů. Navštíví-li vaši katedru zahraniční hosté, zadejte informaci o nich do Portálu následovně:
- Rozbalte si v Portálu "Všechny aplikace"
- Klikněte na dlaždici "Přijetí hostů"
- Stiskněte tlačítko "+Nové" a vyplňte formulář, který se vám otevře.
Stipendium pro mobility
Student, který vyjede na jakoukoli zahraniční mobilitu v trvání 30 nebo více dní (studijní pobyt, výzkumná stáž, pracovní stáž, letní škola apod.), může žádat o stipendium ve výši 5 000 Kč za každou realizovanou mobilitu. Žádost se podává před výjezdem. Podrobnosti zde.
Dofinancování zahraničních výjezdů a stáží
Pokud primární zdroj nepokryje všechny nutné náklady, lze požádat o dofinancování studentských zahraničních stáží či zaměstnaneckých výjezdů. Vyplněný formulář žádosti (pro studenty, pro zaměstnance) zašlete vnitřní poštou k rukám Walerie Słowikové (Studijní oddělení) nebo skenem na e-mail: waleria.slowikova@upol.cz. (Anglické verze formulářů naleznete v anglické verzi Zpravodaje.)
Stipendia v rámci programu JSPS Postdoctoral Fellowship for Overseas Researchers
Akademie věd České republiky ve spolupráci s Japan Society for the Promotion of Science (JSPS) vyhlásila stipendia v rámci programu JSPS Postdoctoral Fellowship for Overseas Researchers.
Žádat lze o pobyt na japonských pracovištích v délce 12–24 měsíců s nástupem nejpozději 30. listopadu 2025. Termín uzávěrky pro podání žádostí je 28. dubna 2025. Veškerá dokumentace je k dispozici ke stažení na internetových stránkách AV ČR v aktualitách rubriky Mezinárodní vztahy, zahrnuje souhrnné pokyny pro žadatele, formulář žádosti a pokyny k jeho vyplnění.
Stáže u mezinárodní astronomické organizace ESO
MŠMT otevírá výzvu pro zájemce o placenou stáž u mezinárodní astronomické organizace ESO (European Southern Observatory/Evropská jižní observatoř s místem výkonu v Německu nebo v Chile. Stáž je určena studentům magisterských i doktorandských oborů i vědcům a inženýrům, kteří již studia ukončili, působí v oborech ve výzvě specifikovaných a jsou do 32 let věku. Účastník stáže získává stipendium na úhradu pobytových nákladů. Přihlášky je třeba zasílat do 30. dubna 2025.
Akademický senát
Řádné zasedání Akademického senátu PřF UP se uskuteční 23. dubna 2025 od 13:00 ve velké zasedací místnosti děkanátu. Podklady k zasedání i odkaz na stream, který bude k dispozici v daném čase zasedání, naleznete zde.
Studijní záležitosti
Promoce
Zájemci se mohou po úspěšném absolvování státnic hlásit své studijní referentce na promoce, které proběhnou v termínu 23. - 26. června 2025. Absolventi, kteří na promoce nepůjdou, si mohou po předchozím objednání diplom vyzvednout na studijním oddělení.
Uzavření ročníku před státnicemi
Studenti druhých navazujících ročníků a třetích bakalářských ročníků si po splnění všech studijních povinností musí nechat na studijním oddělení uzavřít ročník před SZZ/obhajobou.
Zápis SZZ
Studenti, kteří chtějí v letním semestru tohoto ak. roku státnicovat/obhajovat a nezapsali si státnicové předměty do STAGu, nechť neprodleně kontaktují svoji studijní referentku. Pokud nebudou mít zapsané SZZ předměty ve STAGu, nebudou se jim nabízet termíny pro přihlášení.
Kabinet pedagogické přípravy PŘF UP – informace k uzávěrce přihlášek na 2. souvislou pedagogickou praxi
Souvislá pedagogická praxe studentů
Souvislá pedagogická praxe studentů 2. navazujícího ročníku a souběžného doplňujícího studia učitelství se uskuteční ve dnech 29. září 2025 – 24. října 2025.
Na webových stránkách je k dispozici přihláškový formulář. Na souvislou pedagogickou praxi budou zařazeni pouze přihlášení studenti. Přihlášku je třeba odevzdat nejpozději 30. června 2025 včetně. Po tomto termínu již nebude možné se na praxi přihlásit.
Souvislá pedagogická praxe je zajištěna studentům, kteří ji absolvují v uvedeném (celouniverzitním) termínu.
Před nástupem na 2. souvislou pedagogickou praxi je student povinen zprostředkovat uzavření Smlouvy o zabezpečení odborné praxe studenta (2 vyhotovení) mezi praktikující školou, Univerzitou Palackého v Olomouci a praktikujícím studentem. Smlouva se týká studentů, kteří jsou maior na Přírodovědecké fakultě. Informace a termíny uzavírání smluv budou k dispozici na webových stránkách, a to nejpozději týden před nástupem studenta na řádný termín praxe.
Případné dotazy k pedagogické praxi zasílejte na adresu: jana.slezakova@upol.cz.
Studentská vědecká soutěž O cenu děkana
Jste pyšní na svoje vědecké výsledky? Přihlaste se do studentské vědecké soutěže O Cenu děkana a vyhrajte mimořádné stipendium! Soutěžit mohou všichni řádně zapsaní studenti přírodovědecké fakulty v sekcích Matematika a informatika, Fyzika, Chemie, Biologie, Ekologie a životní prostředí, Vědy o Zemi a Didaktika přírodovědných oborů. Otevřená je také posterové sekce.
Soutěž se koná 5. května 2025, registrovat se můžete do 30. dubna 2025 na webových stránkách, kde rovněž naleznete podrobné informace. V soutěži bude oceněno v každé kategorii každé sekce vždy 1. – 3. místo a v každé sekci navíc jeho vítěz. Kromě toho bude vyhlášen celkový vítěz soutěže, který získá mimořádné stipendium 15.000 Kč.
Různé
Pevnost poznání slaví deset let
Deset let od svého vzniku letos slaví Pevnost poznání, kterou v bývalém dělostřeleckém skladu z 19. století nedaleko historického centra Olomouce v roce 2015 otevřela Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého. Výročí svého otevření oslaví Pevnost poznání ve dnech 25. a 26. dubna mimo jiné nočními prohlídkami interaktivních expozic i atraktivním doprovodným programem, který bude zahrnovat instalaci obřích modelů planet před budovou. Program potrvá až do 22. hodiny. Zaměstnanci a studenti UP mají po oba dny vstupné do expozic zdarma. Více zde.
Academia Film Olomouc
Mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc (AFO) Univerzity Palackého oslaví 60 let své existence. Místo nostalgické retrospektivy ale jubilejní ročník, který se koná od 22. do 27. dubna 2025, směle pohlíží vpřed. Letošní motto „Work in Progress“ připomene, že festival je metaforou proměny světa kolem nás a neustále se rozvíjejících vědních oborů.
Jubilejní ročník přinese řadu novinek v programu. Dramaturgický tým například poprvé zařadil soutěž imerzivních médií, aby zdůraznil narůstající důležitost virtuální a rozšířené reality. Na festivalu opět nebudou chybět besedy, filmové projekce, workshopy, koncerty, výstavy, procházky, ale i interaktivní program pro celé rodiny na Horním náměstí. Další informace naleznete zde.
Menza
Menzy UP zůstanou ve dnech 2. a 9. května 2025 z provozně-technických důvodů zavřené. Bude probíhat revize elektrozařízení a elektroinstalace, dále drobné opravy a upgrade systému KREDIT.
Podnikavá hlava
Už pošestnácté se studenti a zaměstnanci Univerzity Palackého, ale i další začínající podnikatelé z celého Olomouckého kraje mohou přihlásit do soutěže Podnikavá hlava, kterou pořádá Vědeckotechnický park Univerzity Palackého v Olomouci (VTP UP). Zájemci, kteří mají nápad na vlastní podnikání a chtějí jej posunout o krok dál, mají nyní dva měsíce na podání přihlášky. Soutěžit mohou o ceny v hodnotě 400 000 korun, které jsou určeny na podporu úspěšné realizace jejich projektů. Po prvotním zaregistrování na webu je nutné do 20. května 2025 dodat potřebné podklady k podnikatelskému záměru.
Neznáš, nezachráníš
Pro studující nelékařských programů připravil Spolek mediků LF UP na úterý 29. dubna od 15:00 workshop Neznáš, nezachráníš zaměřený na základy první pomoci. Na úvodní seminář navazují praktické nácviky na připravených stanovištích, zaměřených například na kardiopulmonální resuscitace nebo obvazové techniky, a simulace reálných situací, do kterých se lze v běžném životě dostat. Pokud nabídnete vašim studujícím, nechť se nezapomenou na akci registrovat.
Olomouc běží pro Planetu
Přidejte se k benefiční akci Olomouc běží pro Planetu a podpořte ohrožené opice Kahau nosaté na Borneu a ekologické vzdělávání. Každý krok podpoří neziskovou organizaci Zátoka Nosatých Opic. Konkrétně jejich projekt Education4Conservation, který propojuje prakticku ochranu přírody a environmentální vzdělávání v Indonésii, Africe, ale i u nás v Česku. Běh se uskuteční 13. května 2025 v 18:00.
Sportovní den Univerzity Palackého
Sportovní den Univerzity Palackého proběhne ve středu 14. května 2025. Na tento den je vyhlášeno rektorské volno a všechny pohybové aktivity v rámci Sportovního dne budou pro pracující i studující na UP zdarma. Podrobný rozpis nabízených sportovních aktivit najdete zde.
Dokument Jiříkovo vidění
Spolek Udržitelný Palacký zve na promítání dokumentu Jiříkovo vidění, který zachycuje společný sen materiálového vědce a jeho dcery - umělkyně o efektivním řešení na záchranu planety. S humorem společně nahlíží do různých světů, kde s nimi nikdo nepočítá. Dokument můžete vidět 14. května 2025 na přírodovědecké fakultě, místnost 2.005.
Pokročilé technologie SEM v materiálové vědě: Korelace dat pro hlubší analýzu
Workshop se uskuteční 28. května 2025 od 9:00 do 15:00 na přírodovědecké fakultě, místnost 2.004. Těšit se můžete na:
- zajímavé přednášky zabývající se materiálovou mikroskopií
- praktickou ukázku světelných mikroskopů s možností zkoumání vlastních vzorků
- ukázku elektronového mikroskopu ZEISS SIGMA 360
Přihlásit se můžete zde.
AI day
Už v roce 2006 označil datový vědec Clive Humby data za ropu 21. století a datovou analytiku za nový motor lidského pokroku. Skutečnou revoluci ale přinesla umělá inteligence (AI), zejména jazykové modely založené na neuronových sítích. Poprvé čelíme technologii, která rozumí a tvoří text s lidskou úrovní schopností. AI dnes proniká i do vizuální analýzy, rozpoznávání vzorů a generování obrazových dat – a proměňuje způsob, jak přemýšlíme, tvoříme a rozhodujeme. Stejně jako spalovací motor kdysi ovlivnil průmysl, AI dnes mění veškeré oblasti lidské činnosti.
Přijďte se dozvědět, jak a hlavně proč modely umělé inteligence fungují, sdílet možnosti a limity jejich využití (nejen) v akademickém prostředí a v nesposlední řadě diskutovat o této zásadní změně a jejích dalekosáhlých důsledcích na náš svět. Přednášet budou odborníci z přírodovědecké fakulty a zváni budou též hosté z průmyslu.
Workshop AI day se uskuteční 10. června 2025 v aule přírodovědecké fakulty. Od 9:00-12:00 se koná první blok přednášek (+ diskuze), druhý blok přednášek od 13:00-15:00. Rezervace zde.
Změna hesla
Všichni pracující i studující na UP budou muset dokončit do konce akademického, nejpozději pak o konce kalendářního roku obměnu hesel pro přihlašování do univerzitních systémů. Kvůli lepšímu kybernetickému zabezpečení je nahradí nová podoba hesla, které musí mít délku alespoň 12 znaků , obsahovat malá a velká písmena, číslici a speciální znak. Bude navíc nutné jej jednou ročně změnit.
Při obměně se heslo nesmí opakovat, zároveň nesmí obsahovat jméno uživatele či další v úvahu připadající identifikátory (např. datum narození, telefonní čísla, jména partnerů či dítěte apod.).
Uživatelům, kteří si poslední rok nezměnili heslo, se začne výzva k jeho změně zobrazovat přímo v příslušných aplikacích, tedy v SAPu, STAGu a na Portále UP. Heslo, které uživatel nastaví na Portále UP, je využíváno i dalšími aplikacemi a službami včetně e-mailu, UP Reflexe, UPlikace či prostředí Microsoft 365. Prozatím se tato akce netýká hesel do VPN brány a eduroamu. Výzvy ke změně hesla nebudou zasílány e-mailem!
Centrum výpočetní techniky (CVT) tedy postupně zahájí technická opatření vedoucí k vynucování odpovídajících hesel. V případě, že si uživatelé heslo nezmění včas, povede to až k zablokování přístupu k uživatelskému účtu. Následně bude nutné heslo resetovat – podobně jako v případě jeho zapomenutí.
Praktické kurzy bezpečnosti
Vysoké školy, knihovny nebo menzy se také řadí mezi tzv. měkké cíle: místa, která jsou snadno dostupná, ale zároveň velmi zranitelná. Nový interaktivní kurz pro studenty a studentky UP ukáže, proč právě tyto prostory přitahují hrozby, jak je včas rozpoznat a hlavně, jak na ně reagovat, pokud skutečně nastanou. Kurzu se můžete zúčastnit bezplatně ve čtvrtek 24. dubna 2025 od 9:00 do 12:00 na Fakultě tělesné kultury UP (Neředín, místnost NA 4.20). Registrujte se na tomto odkaze.
Nové vnitřní normy
Dnem 14. dubna 2025 nabyla účinnosti níže uvedený vnitřní předpis UP:
R-A-25/01 – Pravidla pro vkládání peněžitých a nepeněžitých vkladů Univerzity Palackého v Olomouci do právnických osob
Další Zpravodaj vyjde v pondělí 5. května 2025.